Witamina PP

W obronie twojego serca

Witamina PP (niacyna) jest warta uwagi ze względu na to, że obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca. Obejmuje związki uczestniczące w przemianach węglowodanów (niezbędna do syntezy insuliny, wzmaga jej działanie), tłuszczów i białek. Wpływa też na stan skóry. Bez niej niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego), mięśni i układu pokarmowego. Witamina PP wpływa na produkcję hormonów płciowych i hormonów tarczycy, jak również obniża ciśnienie krwi. Poza tym redukuje toksyczny efekt farmaceutyków leczących nowotwory. Część zapotrzebowania na witaminę B3 pochodzi z syntezy z tryptofanu - proces ten zachodzi tylko w obecności wystarczającej ilości witamin B1, B2 i B6.

Dobrym źródłem witaminy B3 są mięso, ryby morskie, wątroba, poza tym drożdże, kiełki pszenicy, orzechy ziemne, ziarna słonecznika. Duże jej ilości zawarte są także w niektórych owocach (awokado, śliwki) i w warzywach (ziemniaki, brokuły). W dzisiejszych czasach niedobory witaminy PP, powodujące pelagrę, spotyka się jedynie w rejonach, gdzie pożywienie składa się głównie z ryżu i kukurydzy, w których nie dość, że jest mało niacyny i tryptofanu, to jeszcze są one słabo przyswajalne.

Jeśli masz za dużo witaminy PP

Jeśli przez długi okres w pożywieniu było za dużo witaminy PP (powyżej 3 g na dobę), może to powodować wystąpienie objawów ubocznych w postaci: zmian skórnych, zaczerwienienia i pieczenia, bólów głowy, nudności, wymiotów, biegunki. Dodatkowo może wystąpić zaostrzenie choroby wrzodowej oraz pogorszenie uregulowanej wcześniej cukrzycy.

Jeśli masz za mało witaminy PP

Jeśli przez długi okres w pożywieniu było za mało witaminy PP, może to powodować ciągłe uczucie zmęczenia, nawracające bóle głowy, zły stan psychiczny, nadwrażliwość skóry na słońce, zapalenie skóry w postaci zgrubień i łuszczenia, zmiany zapalne w jamie ustnej, nudności, wymioty czy biegunkę, jak również zaburzenia pracy wątroby oraz funkcji układu nerwowego. Wszystkie te objawy składają się na obraz choroby, jaką jest pelagra. W krajach rozwiniętych tak zaawansowane niedobory występują jedynie u osób z marskością wątroby i u osób nadużywających alkoholu.